طرز تهیه جگروز؛ از غذاهای محلی لرستان

جگروز از غذاهای محلی استان لرستان است که شامل پیچیدن جگر در پوششی از چربی شکمبه گوسفند یا گاو و سپس کباب‌کردن آن روی آتش می‌شود.

جگروز از غذاهای محلی و سنتی لرستان به شمار می‌شود که در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است و اهالی این خطه از ایران اغلب آن را برای خویشاوندان و بهترین دوستان خود تدارک می‌بینند. این غذای لذیذ شامل پیچیدن جگر در لایه نازکی از چربی می‌شود که پس از سیخ‌کردن، روی آتش به‌صورت کبابی درمی‌آید؛ هرچند که تهیه جگروز در ایلام، کرمانشاه، کردستان و حتی مناطق کردنشین عراق نیز رواج دارد. جالب اینکه در ادبیات کلاسیک کردی نیز بارها به جگروز اشاره شده است.

جگر وز از ترکیب دو کلمه «جگر» و «وز» تشکیل شده است که به مواد تشکیل‌دهنده آن اشاره دارد. در واقع، وز چربی نازک و پرده‌ای شکلی است که دور سیرابی گاو و گوسفند قرار دارد و وقتی به دور جگر پیچیده و کباب می‌شود، طعم بی‌نظیری به آن می‌دهد. به همین دلیل به آن جگر پرده‌پیچ یا جگر کفن‌پیچ نیز گفته می‌گویند.

در واقع، جگروز یکی از بهترین راه‌های کباب‌کردن جگر روی زغال است که علاوه بر عطروطعم متفاوتش، طرز تهیه بسیار آسانی دارد. برای آشنایی بیشتر با جگروز با ما همراه شوید.

جگروز

مواد لازم:

  • یک دست جگر سیاه
  • یک عدد وز بزرگ
  • نمک به میزان لازم
  • فلفل (اختیاری)

طرز تهیه جگروز

چند سیخ جگر و وز

۱. در ابتدا جگر را خوب بشویید و چربی و بخش‌های اضافی را با چاقوی تیز جدا کنید و اجازه دهید که خشک شود.

۲. وز را نیز بشویید و سپس آویزان کنید تا آب آن به‌طور کامل برود.

۳. حالا باید جگر را به‌اندازه دلخواه ببرید و به سیخ بکشید.

۴. وز را متناسب با اندازه سیخ، برش بزنید و بعد پهن کنید و مقداری نمک و فلفل روی آن بپاشید.

۵. هر سیخ جگر را روی یک تکه وز قرار دهید و وز را خوب دور آن بپیچید.

۶. در ادامه نوبت کباب‌کردن جگرها روی آتش با حرارت ملایم است. اگر حرارت آتش تند باشد، جگر به‌سرعت می‌سوزد و احتمال سفت‌شدن آن وجود دارد.

۷. در نهایت می‌توانید مقداری لیموترش روی جگرها بریزید و این غذا را با نان یا برنج سرو کنید. بی‌شک مخلفاتی همچون ریحان، فلفل سبز و دوغ در کنار جگروز حسابی می‌چسبد.

نکته های تهیه جگروز

طرز تهیه جگروز

  • در صورت تمایل می‌توانید چربی دور شکمبه گوسفند یا گاو را به بخش‌های کوچک برش بزنید و بعد یک تکه جگر در وسط هر برش بگذارید، آن را بقچه‌پیچ کنید، برای دو ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. سپس آن را در سیخ بکشید و کباب کنید. این طور به نظر می‌رسد که این روش طبخ در ایلام رواج دارد.
  • هنگام سیخ‌کردن جگرها می‌توانید به‌صورت یکی در میان، تکه‌ای فلفل دلمه‌ یا پیاز نیز قرار دهید تا عطر‌وطعم بیشتری به کباب بدهد.
  • جگر را به‌شکل نواری بلند یا تکه‌ای برش بزنید.
  • وز را می‌توانید به‌راحتی از قصابی‌ها خریداری کنید. از آنجا که وز نازک و چرب است، موقع آب‌شدن، طعم فوق‌العاده‌ای به جگر می‌دهد و به این ترتیب جگر اصلا خشک نمی‌شود و آبدار، نرم و خوشمزه خواهد بود.

کباب کردن جگروز روی زغال

چند سیخ جگروز روی آتش

  • این کباب را مثل کباب‌های دیگر می‌توانید همراه با گوجه‌فرنگی کبابی نوش جان کنید.
  • روش دیگر تهیه جگروز به این شکل است که ابتدا جگر را روی آتش در حدی کباب کنید که نیم‌پز شود؛ سپس آن را کنار بگذارید تا از حرارت بیفتد. حالا پیاز را رنده کنید و به آن ادویه بزنید. تکه‌های جگر نیم‌پز را به پیاز و ادویه اضافه کنید. در ادامه هر تکه جگر را در یک برش کوچک وز رول کنید و مثل دلمه بپیچید. بعد آن را به سیخ بکشید و کباب کنید. علاوه بر این، در روش رایج بین مردم روستا و عشایر ابتدا سیخ‌های جگر را به‌اندازه نیمه‌برشته کباب می‌کنند. سپس وز را دور هر سیخ‌ می‌پیچند و روی آتش می‌گذارند تا برشته شود.

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.