برای سفرهای نوروزی باید چند دز واکسن بزنیم؟

وزیر کشور با بیان اینکه در حال حاضر تزریق دو دُز واکسن در سامانه برای سفرهای نوروزی ملاک عمل است، از تاکید ستاد ملی کرونا بر تزریق دُز سوم واکسن خبر داد.

احمد وحیدی، وزیر کشور، در پایان جلسه قرارگاه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اشاره به بررسی چند موضوع مهم از جمله آثار روانی و آسیب‌های اجتماعی ناشی از این ویروس، از ارائه گزارشی توسط سازمان روان‌شناسی در همین رابطه خبر داد و گفت:

باید بررسی‌های لازم انجام شود تا با توجه به اهمیت موضوع علاوه بر آثار جسمی، آثار روانی و اجتماعی در پژوهش‌ها مشخص شود و از سوی دیگر گروه‌های هدف مشخص و آموزش‌ها و مداخلات لازم ارائه شود.

وحیدی با اشاره به حضور مسئولان آستان‌های مقدس در این جلسه ضمن قدردانی از عملکرد مطلوب آنان، بر کنترل‌ها ، پیشگیری‌ها و رعایت بیش از بیش پروتکل‌ها در ایام شعبانیه و نوروز تاکید کرد. وی افزود:

در این جلسه در خصوص سفرهای داخلی و خارجی در ایام پیش‌رو نیز بحث و بررسی شد و تذکراتی در حوزه حمل و نقل و اماکن اقامتی و اصناف داده شد تا رعایت پروتکل‌ها، کنترل تجمعات و دریافت QRCode توسط اصناف به‌خوبی محقق شود. در سفرهای خارجی تزریق واکسن و داشتن گواهی تست PCR برای ورود و خروج و نحوه مراقبت‌ها لازم است که تاکید شد این کنترل‌ها در مبادی ورودی و خروجی محقق شود.

وزیر کشور با اشاره به لزوم رعایت پروتکل‌ها برای جلوگیری از آسیب بیشتر از ویروس کرونا، در مورد سفرهای نوروزی اظهار کرد:

برای اینکه کار مسافران سخت نشود، پلاک ماشین ملاک عمل قرار گرفته است؛ ولی اگر فردی بخواهد ماشین خود را در اختیار فرد دیگری قرار دهد، این مراقبت را باید داشته باشند که افراد واکسن تزریق کرده باشند و دچار بیماری نباشند. بی‌تردید کنترل پلاک و همه سرنشینان حتی برای خود مسافران زمان بر و هزینه بر خواهد بود؛ لذا بهتر است خودشان در این زمینه مراقبت‌های لازم را داشته باشند.

احمد وحیدی با بیان اینکه در حال حاضر سامانه سفرهای نوروزی بر اساس تزریق حداقل دو دُز واکسن اجرایی شده است، اذعان کرد:

در ستاد ملی بحث شده که تزریق دُز سوم مورد تاکید قرار بگیرد و بعضا در برخی سفرهای خارجی ممکن است تزریق سه دُز به‌صورت اجباری کنترل شود؛ ولی در حال حاضر در سامانه اجباری برای تزریق دُز سوم اعمال نشده و تزریق دو دُز ملاک عمل است؛ اما تاکید و درخواست می‌کنیم که شهروندان نسبت به تزریق دُز سوم اقدام کنند؛ چرا‌که فردی که سه ماه از تزریق دُز دوم واکسن گذشته باشد، حفاظت و آنتی‌بادی در بدن وی پایین آمده و بهتر است دُز سوم را تزریق کند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه ستاد ملی مدیدریت کرونا با نگاه به ایجاد رفاه و آسایش در سفرهای نوروزی، محدودیت‌های خاصی را اعمال نکرده است، تصریح کرد:

با توجه به اینکه سلامت مسافران از اهمیت بسزائی برخوردار است، باید ضوابط به‌طور دقیق رعایت شود و جریمه هایی نیز برای عدم رعایت ضوابط پیش‌بینی شده است؛ اما امیدواریم با دقت شهروندان این موضوع پیش نیاید و خواهش می‌کنیم که خود مردم برای سلامت خود و افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستند تزریق واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در دستور کار قرار دهند.

در این راستا، طبق اعلام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جریمه رانندگان واکسینه نشده در نوروز، در صورت ارائه تست منفی PCR نیز لغو می‌شود.

با توجه به واکسیناسیون عمومی و لغو محدودیت‌های مربوط به سفرهای بین شهری، پیش‌بینی می‌شود تا نوروز ۱۴۰۱ موج گسنرده‌ای از سفر در سطح کشور رخ دهد. در این راستا، ارگان‌های ذی‌ربط جهت پذیرایی از مسافران نوروزی اعلام آمادگی کرده‌اند.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.