منطقه آزاد ارس طی سه برنامه اخیر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، به پشتوانه مدیریتی دانش­بنیان و مشاورینی توانمند و كاركنانی متخصص و با انگیزه به منطقه­ای پیشتاز در داخل تبدیل و از لحاظ عملكرد به مفهوم واقعی مناطق آزاد الگوی سایر مناطق آزاد در داخل و كشورهای منطقه شده است.

منطقه آزاد ارس به بركت برخورداری از موقعیت ژئواكونومیكی ممتاز و دسترسی به بازارهای بین­المللی سرمایه و تكیه بر امكانات برجسته توسعه ترانزیت و صادرات مجدد، توانمندی­های بالای صادراتی و با  فراهم­سازی زیرساخت­‌های توسعه فعالیت­­های بازرگانی در كنار گمركات و مراكز تخلیه و بارگیری كالا و الگوسازی ورود به  WTO توانسته است در جهت ارتقای نقش هم­پیوندی اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی، بسترساز تعامل سازنده كشور با جهان باشد.

منطقه آزاد ارس با استفاده از نیروی انسانی متخصص و كارآمد در زمینه­های مختلف و با ایجاد قطب دانشگاهی بین­المللی و تعاملات علمی و آموزشی با كشورهای همسایه، کشورهای CIS و حوزه خاورمیانه در جهت برخورداری از دانش پیشرفته و به عنوان پایلوت فن­آوری اطلاعات و ارتباطات ICT، نقش حساسی را در تولید علم و فن­آوری در كشور ایفا كرده است.

منطقه آزاد ارس به پشتوانه مناطق ارزشمند اكولوژیكی حفاظت شده، اقلیم مناسب، منابع غنی آب، ذخیره‌گاه‌های بین­المللی جنگلی، محیط زیست مطلوب و قابلیت‌های توسعه گردشگری در زمینه­های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و ورزشی، به یك منطقه بین­المللی گردشگری، تفریحی، سلامتی و درمانی تبدیل شده است.

منطقه آزاد ارس با توانمند­سازی و بهره‌گیری از ظرفیت­ها، فرصتها و پتانسیل‌های سرزمین اصلی از نقش­آفرینان اصلی در شكوفایی و بالندگی كشور در جهت توسعه صنعتی، معدنی، كشاورزی، خدماتی و دستیابی به تكنولوژی­های نوین و احراز جایگاه اول اقتصادی كشور در منطقه، و تعمیق امنیت در مرزها بوده است.

منطقه آزاد ارس طی چند سال اخیر در جهت معرفی سنن ناب اسلامی و فرهنگ كهن ملی، ساماندهی استقرار جمعیت، اصلاح مستمر قوانین ناظر بر كسب و كار و ایجاد تفاهم با كشورهای دیگر برای توسعه همكاری­های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، سازنده­ترین نقش را در كشور ایفا نموده است.

منبع: سایت جشنواره ملی وبلاگ نویسی منطقه آزاد ارس
طبقه بندی: مناطق آزاد،
برچسب ها: منطقه آزاد ارس،

تاریخ : دوشنبه 28 شهریور 1390 | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات