1.       استراتژی كشاورزی:

توسعه فعالیت­های کشاورزی صادرات­گرا در زمینه­های آبزی­پروری، صنایع تبدیلی کشاورزی و دامی، تولید میوه­های نیم­گرم­سیری­ و هسته­دار و کشت آبی، به­ویژه در زمین­هایی که قانوناً فقط مناسب فعالیت­های کشاورزی هستند، با استفاده از منابع آبی مطمئن و فراوان منطقه و فرصت دسترسی به بازارهای مناسب.

2.      استراتژی ترانزیت و صادرات مجدد:

توسعه فعالیت­های ترانزیت و تبدیل منطقه به مگاپورت صادرات و واردات و صادرات مجدد با توجه به    را­ه­های ارتباطی و مواصلاتی مناسب در پسکرانه و موقعیت ژئواکونومیکی ممتاز و وجود گمرک جلفا به­عنوان سطح یک مبادی ورودی و خروجی در مقیاس ملی.

3.     استراتژی آموزش عالی:

توسعه آموزش عالی در منطقه با توجه به امكان جذب تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در خارج از كشور به­ویژه دانشجویان ایرانی در حوزه قفقاز، آسیای میانه، ترکیه و حوزه بالکان و برخورداری از امكانات قطب­های دانشگاهی مركز استان و شهرستان­های همجوار.

4.     استراتژی صنعتی و معدنی:

توسعه فعالیت­های معدنی و صنایع مرتبط با انرژی و سایر صنایع دارای مزیت و ایجاد خوشه­های صنعتی در منطقه با اتكا به نزدیكی و همجواری با تبریز، به­عنوان یكی از قطب­های اصلی صنعتی كشور و استفاده از مزیت دسترسی به انرژی فراوان و بهره­مندی از امكانات نیروی انسانی و بازارهای مناسب و همچنین توسعه صنعت  ساختمان با عنایت به نیازهای روزافزون منطقه به ایجاد تمهیدات زیرساختی، به­ویژه با توجه به جایگاه جلفا در طرح­های فرادست ملی، منطقه­ای و استانی.

5.     استراتژی خدماتی:

توسعه مراكز درمانی فوق­تخصصی به­منظور پاسخگویی به تقاضای فراملی و توسعه امكانات خدماتی با توجه به نقش­پذیری كاربری­های متنوع و فراهم بودن شكل­گیری پایگاه­های خدماتی در منطقه آزاد.

6.      استراتژی ICT:

استقرار و گسترش ICT در منطقه با توجه به برتری نسبی منطقه آزاد ارس در دسترسی به     زیرساخت­های ارتباطات مخابراتی ملی و قرارگیری منطقه بر سر راه شبکه فیبرنوری شرقی- غربی، از چین تا اروپا.

7.     استراتژی تامین مالی:

تامین مالی منطقه با استقرار و حمایت از نهادهای مالی و پولی داخلی و خارجی و جذب سرمایه­های ریالی و ارزی به ویژه سرمایه­های ایرانیان خارج از كشور به پشتوانه سیاست­های کلی اصل 44 قانون اساسی و امتیازات قانونی مناطق آزاد برای سرمایه­گذاری در منطقه.

8.      استراتژی زیست محیطی:

رفع محدودیت­های قانونی زیست محیطی منطقه آزاد ارس از طریق اصلاح قوانین و مقررات و یا توسل به ابتكارات خلاقانه برای فعالیت در مناطق تحت شمول مقررات خاص زیست محیطی.

9.      استراتژی سرمایه­گذاری:

افزایش رقابت­پذیری منطقه در مقابل مناطق آزاد رقیب برای جذب سرمایه، با توجه به پتانسیل بالای منطقه در این زمینه، به ویژه از طریق سرمایه­های ایرانیان خارج از كشور، با هماهنگی دستگاه­های اجرایی مستقر در منطقه  و بهبود تسهیلات قانونی خاص مناطق آزاد و پوشش ریسک­های سرمایه­گذاری با استقرار نهادهای مالی و ضمانتی مربوط.

10.   استراتژی گردشگری:

توسعه گردشگری به­ویژه در زمینه­های مذهبی با تکیه بر وجود کلیسای سنت استپانوس در منطقه و امکان ایجاد دسترسی آسان از آنجا به کلیسای قره­کلیسا،و «اكوتوریسم» با توجه به طبیعت بکر شهرستان جلفا،و استفاده از رودخانه ارس،و «گردشگری تاریخی» با عنایت به قلعه­های تاریخی منطقه به ویژه قلعه جمهور در نزدیكی منطقه،و «گردشگری تجاری» با وجود بازارچه های مرزی،و «درمانی» با وجود پتانسیل­های منطقه در این زمینه و مزیت­های آب­درمانی.

منبع: سایت جشنواره ملی وبلاگ نویسی منطقه آزاد ارس
طبقه بندی: مناطق آزاد،
برچسب ها: استراتژیهای برتر منطقه آزاد ارس،

تاریخ : دوشنبه 28 شهریور 1390 | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic