قرار گرفتن سرزمین ارس در میان کوههای متعدد ونسبتا کوتا ه ، رطوبت حاصله از رود ارس وبارندگی های سالانه به میزان 225--400 میلی متر ومیانگین دمای 15 درجه سانتیگراد ، همچنین وجود باغهای گسترده زرد آلو ، بادام ، هلو ، آلبالو انگور و... دشتهای وسیع وپهناور گوردیان با وسعت 1800 هکتار در جنوب شهر جلفا ودبی برداشت 1/4 متر مکعب در ثانیه وتولید حدود 7000 تن میوه ودشت گلفرج با مساحت 25100 هکتار در جنوبغربی جلفا ودبی برداشت آب از رود ارس به میزان 4/8 متر مکعب در ثانیه وشهرک گلخانه ای جلفااز پتانسیلهای بخش کشاورزی محسوب می گردد.

از دیگر صنایعی كه در این منطقه قدمتی هزاران ساله دارد تولید كرم ابریشم وابریشم به شكل سنتی آن ودر قالب تولیدی های كوچك شكل گرفته است.

مزیتهای منحصر بفرد این منطقه در تولید محصولات باغی ، کشاورزان بسیاری را بر آن داشته تا در دشتهای آن مبادرت به کشاورزی مکانیزه با استفاده از آبیاری تحت فشار نمایند .

گیاهان  از دیر باز یكی از راههای كم خطرمداوای انواع بیماریها بوده وهست .  استان آذربایجان شرقی بویژه  مناطق كوهستانی آن از مراكز كاشت وبرداشت گیاهان دارویی میباشد . تولید گیاهان دارویی در کنار ایجاد مراکز تحقیقاتی می تواند این منطقه را به قطب دارویی کشور مبدل سازد . با راه اندازی یک واحد صنعتی تولید فراورده  دارویی در منطقه صنعتی ارس دریچه ای به سوی این عرصه باز گردیده ومیرود تا بازار های اروپایی را نیز تحت پوشش قرار دهد .

پرورش گل وگیاهان زینتی از جمله تجارتهای پرسود منطقه بوده وقابلیت صادرات به بازار های هدف را داراست .

منبع: سایت جشنواره ملی وبلاگ نویسی منطقه آزاد ارس
طبقه بندی: كشاورزی،
برچسب ها: کشاورزی در ارس، کشاورزی مدرن در ارس،

تاریخ : دوشنبه 28 شهریور 1390 | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic