گردشگران  داخلی وخارجی همواره موجب گسترش فرهنگ ملل ورونق اقتصادی بوده وارس بعنوان تنها منطقه آزاد دارای این مزیت در کشور توانسته نظر جهانگردان بسیاری را به خود جلب نماید .

وجود جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، وفرهنگی به صورت گسترده توانسته موقعیت ژئواکونومیک منطقه را نیز بعنوان شاخص دیگری در جذب سر مایه گذاران مطرح نماید .

نگاهی گذرا به برخی از مکانهای گردشی منطقه خالی از لطف نخواهد بود.

مجموعه کردشت /کلیسای سنت استپانوس  / کلیسای چوپان  / پل های خدا آفرین / حمام جلفا / کوه کیامکی / سد ارس / رود ارس / آبشار اسیاب / کلیسای ننه مریم / امامزاده سید محمد / روستای اشتبین / روستای دوزال / کاروانسرای شاه عباس روستای کلیبر / جنگلهای ارسباران / آینالو

جذابیتهای گردشگری جلفا غالبا در دو محور منتهی به شهر گسترده شده اند . مکانهای دیدنی محور غربی عبارتند از کلیسای چوپان ، کاروانسرای شاه عباسی ، حاشیه رود ارس ، بقایای پل قدیمی ضیاء الملک (بین ایران و جمهوری خود مختار نخجوان) کلیسای سنت استپانوس ، کلیسای ننه مریم ودر نهایت چشم انداز زیبای سد ارس .

در مسیر جنوب به شمال در جاده غربی کلیسای کوچکی بنام کلیسای چوپان در سمت چپ جاده قرار دارد که  از یکسو چشم اندازی به کوههای بلند واز سوی دیگر به رود ارس دارد.

از دیگر جاذبه های دیدنی این منطقه کلیسای سنت استپانوس است که در 16 کیلومتری غرب جلفا واقع شده . این کلیسا  بین قرنهای چهارم تا ششم هجری / دهم تا دوازدهم میلادی ساخته شده .سبک معماری مربوط به دوره های اورارتور ، اشکانی ، یونانی ورومی است که به سبک ارمنی مشهور است .این کلیسا از شاهکار های معماری شمالغرب ایران محسوب میگردد. واقع شدن این بنا در دره ای سر سبز وزیبا موجب گریده تا مورد توجه وبازدید گردشگران داخلی وخارجی قرار گیرد . سنگ نبشته های بسیار وتزیینات متعدد این کلیسا را به صورتی منحصر بفرد در آورده است .

رود  ارس از دیگر جذابیتهای طبیعی این منطقه به شمار میرود .پوشش گیاهی متنوع وبسیار زیبا در فصول مختلف این رودخانه را به مکانی برای گردشگران طبیعت دوست بدل نموده است .دشتهای پر از شقایق در فصل بهار چشم را نوازش داده وصدای پر طنین آب آرامشی وصف ناپذیر را به ارمغان می آورد . ماهیگیری در آبهای خروشان ارس از جمله تفریحات ساکنان منطقه جلفا ومسافران به این خطه به شمار میرود .آب شیرین وخروشان ارس بستر مناسبی را جهت پرورش انواع ماهیان فراهم نموده . پرورش شاه میگو نیز با بهره گیری از آب ارس تجارت پر سودی به شمار می آید .

در مسیر شرقی اولین مکان تفریحی آبشار آسیاب خرابه است . شهرت این مکان به جهت وجود خرابه های یک آسیاب آبی در فرو دست ابشار جاری از ارتفاعات اطراف است .با عبور از جاده مرزی ایران وجمهوری آذربایجان به دره ای با صفا وارد خواهید شد که محل آسیاب خرابه در آن واقع است .کوه کیامکی با عظمتی خاص وقله ای که تقریبا در تمام فصول سال پوشیده از برف است  در برابر گردشگران خود نمایی می کند . سرشاخه آبشار از چشمه ای در کوه کیامکی منشا گرفته وپس از تشکیل مناظری زیبا ومنحصر بفرد در این دره در بستر آن جاری شده ودر نهایت به ارس می پیوندد. قطرات اب در گذر از سنگهای دره منظره چشم نوازی را به تصویر کشیده اند .

قلعه نوردوز  در 25 کیلومتری جنوب شرقی اهر واقع شده .این قلعه بر فراز کوهی مرتفع بنا گردیده .ارتفاع برج آن 11 متر بوده وبا سنگهای تراش خورده رسوبی به رنگ اجری وزرد وبا ملاط گچ وآهک بنا شده است .

یکی دیگر از مکانهای تاریخی که با قدمتی 200 ساله در حاشیه رود ارس واقع شده ، حمام کردشت است این حمام در جوار روستای کردشت ودر نزدیکی قلعه کردشت واقع گردیده .معماری زیبا ومنحصر بفرد آجری آن شایان توجه است .اب مصرفی این حمام توسط رود ارس تامین می شده . نقاشی های دیواری این حمام اسلیمی وگل بوته های زیبای ایرانی است وبا رنگهای طبیعی بکار رفته چشم را مفتون خویش می نماید. ستونهای سنگی ، گنبد رفیع وکنگره های متعدد ودالانهای منتهی به بخش مرکزی به زیبایی این مجموعه افزوده است .

بازارچه های مرزی نیز از دیگر جاذبه های این منطقه است که می تواند عده زیادی را به خود جذب نموده وامکان مبادله کالا را با ساده ترین روش فراهم نماید .گردش در این بازارچه ها برای هر گردشگری جالب وپر از تنوع خواهد بود

سرمایه گذاری در هریک از مکانهای تاریخی ، فرهنگی می تواند بازگشت سرمایه مناسبی را در پی داشته وزمینه ای برای انتقال فرهنگ وآداب ورسوم تلقی گردد.

منبع: سایت جشنواره ملی وبلاگ نویسی منطقه آزاد ارس
طبقه بندی: جاذبه های گردشگری،
برچسب ها: جاذبه های گردشگری ارس،

تاریخ : دوشنبه 28 شهریور 1390 | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات